Hogyan is született a MÍVES tészta

4 alakbarát alternatíva a fehér búzaliszt helyett diétázóknak

2022.03.24 14:14
Szűcs Árpád
Szűcs Árpád
4 alakbarát alternatíva a fehér búzaliszt helyett diétázóknak

A fogynivágyók számára az egyik legnagyobb kihívást a finom falatokról való lemondás jelenti. Sokan el sem tudják képzelni a mindennapokat a megszokott kenyér, a péksütemények vagy egy finom tésztaétel nélkül. A jó hír, hogy nem is kell! A diéta és az életmódváltás nem kell, hogy kizárólag a szigorú keretek közé szorított étrendről és a lemondásokról szóljon. A szénhidrátoknak, süteményeknek, tésztáknak továbbra is jut hely az étrendedben. Szerencsére a fehérlisztnek számos olyan alternatívája van, amivel könnyedén helyettesítheted a megszokott receptjeidben, az ízekben sem kell kompromisszumot kötnöd és a fogyásban is segíthet!

Egyre többen cserélik le a fehérlisztet…

Sokszor ételallergia vagy életmódváltás vagy szimplán az új ízek és alapanyagok kipróbálása miatt. Bármi is legyen a motiváció, az első kérdés biztosan az lesz, hogy mire cseréljük le a hagyományos lisztet és mit használhatunk helyette.

Nézzük, milyen lisztek közül érdemes választani, ha az egészségünk mellett az alakunk megőrzése is fontos!

Rozsliszt

Jó hír, hogy a búzafinomlisztet tökéletesen lehet helyettesíteni rozsliszttel, akár egy az egyben ki lehet rá cserélni. Általában kenyérsütéshez használják, de kiváló alapja lehet a kedvenc süteményeinknek is.

Érdemes az alapreceptek 1/3-ában a szokásos búzalisztet helyettesíteni vele és már ettől a mennyiségtől is sokkal tartalmasabb, táplálóbb lesz a végeredmény.

Zabliszt

Sokoldalú alapanyag, amit éppúgy használhatsz egy mártás vagy leves sűrítéséhez, mint egy puha piskótához vagy épp egy egyszerű kekszhez. Szuper választás diéta esetén, ugyanis a benne lévő rostok lassítják a tápanyagok felszívódását, ezáltal hosszan tartó teltségérzetet okoznak.

A zabliszt az oldható rostok mellett tartalmaz vasat, fehérjét és az anyagcserét, agyműködést serkentő mangánt is. Fogyasztása segít kiegyensúlyozni a koleszterinszintet és a vércukorszintet is, ráadásul a zablisztben található béta-glükán rostok elősegítik a bél mikrobiomjában az egészséges egyensúly fenntartását. 

Tönkölyliszt

Előfordult már veled, hogy úgy érezted egy sütire lenne szükséged, hogy kicsit jobban érezd magad? Egy tönkölylisztből készült finomság egész biztosan segít ilyenkor, a benne lévő aminosavak ugyanis természetes módon emelik meg a szerotonin szintet, ami az egyik boldogsághormonunk.

De miben más, mint a hagyományos búzaliszt? 

A teljes kiőrlésű tönkölyliszt tönkölybúzából készül, ami egy ősi búzafajta. Nehezen emészthető fruktán szénhidráttartalma jóval alacsonyabb, mint a fehér liszté, több rostot tartalmaz, és 6x magasabb a fehérjetartalma. Ezért jó választás minden olyan diéta esetén, ahol figyelni kell a szénhidrát mennyiségre.

Durumliszt

Kedvenc lisztünket a mediterrán vidék búzájából készítik, ami a hagyományos búzalisztnél több rostot, fehérjét, ásványi anyagot (vas, magnézium, cink, foszfor, kálium, szelén, réz) és vitamint tartalmaz.

Alacsony glikémiás indexe, vagyis nem emeli meg hirtelen a vércukorszintet. Ezáltal tökéletes alapanyag számos diéta illetve egészségtudatos életmód esetén. A durumliszttel készült tészták beilleszthetők koleszterin szegény diétába vagy a cukorbetegek étrendjébe is.

Ezért készítjük a MÍVES Tésztákat is kiváló minőségű durumlisztből, tojás nélkül, így a diétázók mellett a tojásallergiások és a növényi alapú táplálkozást folytatók számára is finom és egészséges alternatívát jelentenek.

Tedd próbára te is! Kattints ide és rendeld meg a kedvenced!